ABC iluminatora

opracowanie i prowadzenie: Barbara Bodziony
wykłady: Magdalena Łanuszka

Roczny kurs ABC iluminatora 2023-24 opracowany dla początkujących w dziedzinie iluminatorstwa.

W czasie rocznego kursu kursanci poznają w praktyce rzemiosło średniowiecznego miniaturzysty. W czasie zajęć zobaczą krok po kroku jak powstawała malowana dekoracja rękopisu. Nauczymy się jak prowadzić linię konturową zgodnie z hasłem „linia musi żyć”. Zobaczymy jak iluminatorzy projektowali swoje miniatury. Poznamy przepis na średniowieczne spoiwo, nauczymy się jak nakładać różne pigmenty oraz jak nakładać je by zyskały pełnię swojej barwy. Kursanci poznają szczegółowo detale takie jak: bordiura, inicjał, roślinność, szaty, twarze i inne elementy tworzące kompozycję miniatury. Zapoznamy się z różnymi podłożami: pergaminem i papierem. Zajmiemy się też najtrudniejszą z umiejętności iluminatora, czyli nakładaniem złota płatkowego.

Prowadzenie: Barbara Bodziony

Zajęciom praktycznym towarzyszy cykl fantastycznych wykładów dr Magdaleny Łanuszki (www.posztukiwania.pl), które wprowadzą kursantów w barwną historię iluminatorstwa.

Zjazdy odbywają się   raz w miesiącu na ul. Siemiradzkiego 23/9 w Krakowie w godzinach: soboty – 10.00-18.00 (z przerwą na obiad); niedziele – 10.00-14.00. Wyjątek dotyczy pierwszych i ostatnich zajęć. Pierwsze w formie zjazdu odbędą się w Bukowinie Tatrzańskiej, w absolutnie pięknym miejscu!(cena za 2 noclegi: w piątek i sobotę + obiad i śniadanie wliczona w kurs) oraz w Tyńcu (uwaga- ostatni zjazd w Tyńcu połączony z wystawą będzie tylko w sobotę – nie będzie zajęć w niedzielę)

Cena: 3100 zł (płatność w ratach możliwa)

W cenie kursu-

1. warsztaty + wykłady
  2. przerwa kawowa
  3. materiały na warsztatach
  4. „wyprawka iluminatora” -czyli podstawowe pigmenty i pędzle do pracy w domu
  5.  noclegi + śniadania i obiady w Bukowinie na pierwszym zjeździe.

Daty zjazdów I roku:

Piątek 20 października – niedziela 22 października /Bukowina Tatrzańska

Zajęcia w piątek  i sobotę 10.00 – 18.00 Niedziela 9.00-12.00

11-12 listopada

2-3 grudnia

3-4 luty

13-14 kwietnia

11-12 maja

15 czerwca (tylko sobota): wspólny zjazd całej szkoły w Tyńcu połączony z wystawą

Zapisy na nowy rok szkolny 2023-24 ruszyły! brak miejsc na ten rok.

Zapraszam na kurs kaligrafii ABC Skryby, który jest wspaniałym wstępem do rzemiosła kodeksu – iluminacja i kaligrafia współistniały w rękopisach.

II rok – kontynuacja pierwszego – skupi się wokół stylistyki gotyku. Rok III kontynuacja – coraz trudniejsze tematy was czekają, a przede wszystkim praca na pergaminie!

Daty zjazdów II i III  roku (wspólnie):

Piątek 20 października – niedziela 22 października /Bukowina Tatrzańska

Zajęcia w piątek  i sobotę 10.00 – 18.00 Niedziela 9.00-12.00

4-5 listopada

13-14 stycznia

9-10 marca

27-28 kwietnia

25-26 maja

15 czerwca (zajęcia tylko w sobotę): wspólny zjazd całej szkoły w Tyńcu połączony z wystawą