Kurrenta

opracowanie i prowadzenie: Ewa Landowska

Ci, którzy posiadają piśmienne pamiątki rodzinne, oraz ci, którzy przechadzają się po antykwariatach w poszukiwaniu kaligraficznych białych kruków, nieraz zadają sobie pytanie: “dlaczego nie mogę odczytać tego, co jest napisane w tym liście?”.
Jeśli nie możesz odczytać tego, co napisała prababcia w swoim dzienniku z przełomu wieków, najpewniej sporządzała swoje notatki Kurrentą.
Kurrentschrift 
to niemiecko-austriacki szkolny styl pisma, którego uczono w tamtejszych szkołach aż do połowy XX w. z tym wyjątkiem, że w ostatnich latach uczono jej  odmiany: Sutterliny. 
Jeszcze do niedawna był to mało popularny styl pisma, podobnie jak “gotyk” kojarzył się bowiem z niemieckim okupantem. 
Dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko dlatego, że ułatwia dostęp do rodzinnych pamiątek, ale również dlatego, że jako styl pisma został świetnie pomyślany, więc pisanie kurrentą jest niezwykle przyjemne i dość łatwo jest wyprowadzić z niej literę piękną. 
Niestety, bardzo mało prawdopodobne jest, aby kurrenta kiedykolwiek znalazła się w praktycznym użyciu, ponieważ – podobnie jak cyrylica – wymaga poznania znaków, odpowiadających konkretnym literom. Odczytać więc może ją tylko ten, kto kurrentę poznał.

Warsztat godny polecenia przede wszystkim dlatego, że jest on świetnym uzupełnieniem wiedzy o historii litery.

Aby wziąć udział w warsztacie nie jest wymagane żadne przygotowanie. Zachęcam osoby, które do tej pory z kaligrafią nie miały nic wspólnego do dołączenia do grupy, w której spotykają się osoby zarówno początkujące, jak i kontynuujące swoją naukę sztuki pięknego pisania. Na czas warsztatów zapewniam wszystkie niezbędne materiały do ćwiczeń:
stalówki, obsadki, atrament i papier, a także te umilające przerwy w pisaniu: kawę, herbatę i słodki poczęstunek. Do zobaczenia na warsztatach!

INFORMACJE I ZAPISY: INFO@EWALANDOWSKA.COM
Szanowni Państwo, nie codziennie odpowiadam na maile, dlatego proszę o cierpliwość, jeśli jednak nie odpowiem na maila w ciągu tygodnia proszę o przypomnienie, ponieważ może się zdarzyć, że Państwa wiadomość w sieci innych wiadomości zagubiła się.

:: J E D N O W E E K E N D O W Y ::
30 LISTOPADA – 1 GRUDNIA 2019
4 h w sobotę, 4 h w niedzielę, godz. 15:30-19:30
(UWAGA! ograniczona liczba miejsc: max. 10 osób)
cena: 200 zł
PROWADZENIE EWA LANDOWSKA
ORGANIZATOR EWA LANDOWSKA
MIEJSCE KRAKÓW – ATELIER LANDOWSKA&BODZIONY

fot. Edyta Dufaj
© Copyright Ewa Landowska