Ewa Landowska

urodzona w Malborku, od 2002 mieszka i pracuje w Krakowie, wolny czas chętnie spędza w górach i w lesie.
Absolwentka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Kaligrafią zajmuje się od roku 1999, a od 2006 prowadzi warsztaty, kursy oraz pokazy kaligrafii na terenie całego kraju. Tworzy i projektuje własne kroje pisma w oparciu o klasyczne alfabety. Pracuje zarówno z literą tradycyjną, jak i nowoczesną.
Autorka książek i podręczników do kaligrafii:
• Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie (2021)
• Piękna Litera. Pismo rondowe
(2021)
• Elementarz do nauki pisania i czytania ułożony według metody nauki pisania (2020)
Podręcznik do nauczania pisma szkolnego dla nauczycieli i rodziców (2020).
Piękna Litera. Kursywa angielska (2018)
Piękna Litera. Uncjała / italika (2016) – współautorka
W roku 2015 sporządziła kaligrafowany egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku na zlecenie Kancelarii Sejmu.
Twórczyni Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma (2017) dedykowanemu historii przedwojennej sztuki i nauki pisania (zarówno polskiej, jak i innych narodowości).
Autorka kaligrafii naściennej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Wydała cztery albumy muzyczne: Some sign of life (2023) wraz z Maciejem Terleckim, Wilderness Concerto (2013) oraz Sower (2017) w duecie z Andrzejem Bonarkiem oraz solowy album Flying Mountains (2016).
Od 2005 roku w zespole Piwnicy Św. Norberta. Każdego roku bierze udział w koncertach Siła Miłości, poświęconych pamięci ofiar obozu Ravensbrück, które odbywają się z inicjatywy Damy Orderu Orła Białego prof. Wandy Półtawskiej, autorki wspomnień z obozu, a organizowane są od 2012 roku przez Stowarzyszenie Prawy Brzeg.

Współpraca (wybrane):
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, Kancelaria Sejmu RP, Modus Design Studio Marka Cecuły, Leo Burnett, Carlex Design, ASP Kraków (Pracowania Liternictwa oraz Wydział Form Przemysłowych), ASP Wrocław, Muzeum Narodowe w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Galeria Sztuki Współczesnej w Katowicach, Triennale Grafiki w Krakowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Instytut Adma Mickiewicza, Fundacja Sztuki Nowej „Znaczy Się”, Culture.pl, Fundacja Żyjmy Zdrowo.

Wystawy:
* Elementarz – sztuczka pisana, Centrum Kultury w Lublinie, Galeria Sztuczka, maj – październik 2021
* Sztuka pisania, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, lipiec-październik 2020
* Muzeum Jednodniowe, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, wystawa zbiorowa, 2014 Kraków
* Uczta Słowa, Istanbul Design Biennial’14, Stambuł 2014

Od 2012 roku współtworzy wraz z Barbarą Bodziony przestrzeń warsztatową (szkołę kaligrafii i miniatury) od 2016 roku pod nazwą Atelier Landowska&Bodziony.

WIĘCEJ >>>>> www.ewalandowska.com

fot. Edyta Dufaj i Ewa Landowska
© Copyright Ewa Landowska